دات نت نیوک
آمار بهینه سازی موتور جستجو

آمار بهینه سازی موتور جستجو

درک مصرف کنندگان در جستجوی و پیدا کردن اطلاعات در مورد مارک های آنلاین
دیجیتال مارکتینگ چه کارهایی را انجام می دهد؟

دیجیتال مارکتینگ چه کارهایی را انجام می دهد؟

بازاریابان دیجیتال مسئول اطلاع رسانی از نام تجاری از طریق تمام کانال های دیجیتال - ...
تاثیر دیجیتال مارکتینگ در کسب و کارها

تاثیر دیجیتال مارکتینگ در کسب و کارها

دیجیتال مارکتینگ ، در واقع به تمام فعالیت هایی که به منظور تبلیغ محصول ، خدمات ، برن...
چگونه هر روز باهوش تر شویم؟

چگونه هر روز باهوش تر شویم؟

باهوش تر شدن آرزوی همه ماست، اما این امر تدریجی بدست می آید و نیازمند تمرین و آموزش ...
مدل AIDA و تاثیر آن بر بازاریابی اینترنتی

مدل AIDA و تاثیر آن بر بازاریابی اینترنتی

فرآیند منطقی اخذ تصمیم تا خرید از چهار حوزه 1- توجه،2- علاقه،3- میل،4- عمل تشکیل شده اس...
هفت قدم تا راه اندازی یک کسب و کار آنلاین موفق

هفت قدم تا راه اندازی یک کسب و کار آنلاین موفق

هفت گام درست برای جذب و خرید بازدید کنندگان از سایت شما.قدمهای اثبات شده ای که می تو...
دلایل بازاریابی در شبکه های اجتماعی

دلایل بازاریابی در شبکه های اجتماعی

برند خود را بسازید، محصولاتتان را بفروشید و مخاطبانتان را استخدام کنید.اگردرباره ب...
قوانین 10 گانه در بازاریابی در شبکه های اجتماعی

قوانین 10 گانه در بازاریابی در شبکه های اجتماعی

اعمال نفوذ قدرت از طریق تولید محتوا و بازاریابی رسانه های اجتماعی میتواند به افزود...
به 10 دلیل فروشگاه اینترنتی شما فروشی ندارد.

به 10 دلیل فروشگاه اینترنتی شما فروشی ندارد.

فروشگاه اینترنتی یک راه فوق العاده برای ایجاد درآمد با هزینه های بالاسری بسیار کمی...
پنج تکنولوژی موثر در تغییر و بهبود تجارت الکترونیک

پنج تکنولوژی موثر در تغییر و بهبود تجارت الکترونیک

تکنولوژی و فناوری باعث آگاهی مصرف کنندگان شده است که طبیعتا تاثیرات شگرفی بر تجارت...
مقالات مفید

چگونه یک ایده خوب برای کسب‌ وکار اینترنتی خود پیدا کنیم?

چگونه یک ایده خوب برای کسب‌ وکار اینترنتی خود پیدا کنیم?

اما این نکته مهم را فراموش نکنید که هیچ‌گاه یک ایده صرف تازه و خلاقانه بودن به‌تنهایی کسب‌ وکارتان را در مسیر موفقیت قرار نمی‌دهد، بهترین ایده‌ها و ناب‌ترین طرح‌ها در کسب‌ وکار بیشتر از 5درصد در موفقیت کار تأثیرگذار نیستند، بلکه این نوع و روند اجراست که موفقیت کسب‌وکار شما را تضمین می‌کند، برای روشن‌تر شدن این موضوع داستان جالب سگ‌های روسی را در جنگ دوم جهانی بخوانید.


نیازهای شخصی که تاکنون کسی به آن پاسخ نداده است

  • بسیاری از کسب‌ وکارهای اینترنتی بر پایه نیاز شخصی ایجاد شده‌اند، برای نمونه یک کشیش به نام برنارد مک‌کوی در سال 2002 زمانی که کاتریج پرینترش تمام شد تمام اینترنت را به دنبال فروشگاهی که کاتریج پرینتر او را بفروشد گشت اما چیزی نیافت، به این فکر افتاد که خودش یک فروشگاه اینترنتی کاتریج پرینتر ایجاد کند و درنهایت سایت lasermonks را ایجاد کرد که امروزه یکی از بزرگ‌ترین و پردرآمدترین سایت‌های جهان به شمار می‌رود.
  • به نیازهای شخصی خودتان که تاکنون کسی به آن پاسخی نداده است توجه کنید، شاید اولین و بهترین ایده شما در همین نیازها نهفته باشد.

آمارها سرشار از ایده هستند، حتی آمارهای منفی و بد

یک کارآفرین همیشه باید نسبت به آمارها حساس باشد، حتی آمارهای بد و منفی مثل تصادفات و حوادث، معمولاً آمارها سرشار از نیاز هستند. کافی است باکمی خلاقیت به یکی از این نیازها پاسخ دهید، مثلاً وقتی صحبت از آمارهای بالای تصادفات رانندگی می‌شود همین امر می‌تواند یک بستر ایده‌پردازی شود، وقتی صحبت از آمار بالای چاقی، نگرانی‌های محیط‌زیست و.. می‌شود می‌تواند به این نکته فکر کنید که کدام نیاز را در پس این آمارها می‌توانید رفع کنید یا به آن پاسخ دهید. آن نیاز همان سایت یا اپلیکیشن شما خواهد بود.


حضور در رویدادهایی که مبتنی بر ایده‌های نو هستند

رویدادهایی مانندایده شو به ایده پردازی شما کمک بسیاری می کند، معمولاً دراین رویدادها ایده‌های زیادی ارائه می‌شود اما تنها تعداد کمی ازنظر جمع پذیرفته‌شده و مطرح می‌شوند، حضور شما در چنین گروه‌هایی به شما کمک می‌کند که ایده خودتان را اعتبار سنجی کنید.


مطالعه ایده‌های خلاقانه اجراشده و ترکیب آن‌ها

ایده‌های خلاقانه‌ای را که به‌صورت وب و اپلیکیشن اجراشده‌اند را بررسی کنید، تحلیل و نقد کنید. این کار به شما کمک می‌کند از پس ایده‌های دیگران به یافته‌های جدیدی برسید. معمولاً ایده‌هایی که به این شکل خطور می‌کنند جالب و خاص هستند. می‌توانید دو یا چند ایده را باهم ترکیب کنید و یک سایت یا برنامه جدید ایجاد کنید. مثلاً یک فروشگاه اینترنتی را با یک سایت آزاد‌کاری ترکیب کنید.


توجه به دنیای پر مخاطب‌های گم نام!

برای یک کسب‌ وکار اینترنتی مشتری و جریان درآمدی بسیار مهم است، مشتریان شما از میان همان مخاطبانی که به کسب‌ وکار شما توجه نشان می‌دهند انتخاب می‌شوند. پس از همان ابتدا می‌توانید بستر فعالیت خودتان را از میان فعالیت‌های پرمخاطب انتخاب کنید، شاید به نظر اول مباحثی مثل تلفن همراه، فناوری اطلاعات، گردشگری و.. بسیار پرمخاطب و پر رقیب باشند اما فعالیت‌های زیادی نیز وجود دارد که در عین پرمخاطب بودن، در اینترنت خیلی هم به آن پرداخته نشده است. مثلاً تا حالا فروشگاه اینترنتی تخصصی چای در وب فارسی دیده‌اید؟


کمک گرفتن از بستر‌های کارآفرینی و معرفی کننده ایده

سایت‌ها و کتاب‌های زیادی ایده معرفی می‌کنند، اخیر یک کتاب جالب هم به نام “ایده عالی مستدام” در رابطه با همین موضوع منتشرشده است. اگر به ایده‌پردازی علاقه‌مند هستید یا به یک ایده ناب نیاز دارید با در این خصوص مطالعه کنید، جستجو کنید و تکنیک‌های آن را فرابگیرید.


توجه به مشکلات مردم، ایده‌هایی برای کارآفرینی اجتماعی

مشکلات مردم که کمتر به آن توجه شده یا اصلاً توجه نشده یک ایده عالی برای کسب‌وکار هستند. اپلیکیشن پارک‌یاب، تاکسی‌یاب، سایت‌های HowTo و ابزارهای این‌چنینی از همین طریق پدید آمده‌اند. به مشکلات اقشار مختلف مردم توجه کنید، حتی نارضایتی مردم از کیفیت یا قیمت یک کالا، یا سرگردانی مشتری برای خرید یک کالای خاص در میان هزاران نوع مشابه می‌تواند نقطه آغاز یک ایده کسب‌وکار باشد. ایده‌های زیادی می‌توان بر پایه مشارکت اجتماعی یا کارآفرینی اجتماعی خلق کرد که علاوه بر سودهی بتواند یک فعالیت اجتماعی مثبت ایجاد کند، مثلا یک سایت فروشگاهی که دست‌سازهای افراد یک خانه‌سالمندان یا آسایشگاه معلولان را به فروش برساند.


توجه به ایده‌های جالب خارجی که در وب فارسی نیست

اینترنت نیز مانند سایر فناوری‌ها از غرب به کشور ما واردشده است، طبیعی است که در بسیاری از موارد ازنظر کیفیت و اولویت از ما جلوتر باشند. سایت‌های مختلف خارجی را بررسی کنید، خواهید دید که بسیاری از آن‌ها هنوز در وب فارسی وجود ندارند. باکمی تغییر می‌توانید معادل فارسی آن را اجرا کنید.


به این ادبیات دقت کنید! پشت آن یک نیاز پاسخ داده نشده است

هرگاه در جمع خانواده، دوستان و یا جامعه از کسی شنیدید که “ای‌کاش” فلان چیز هم وجود داشت، یا “کاش می‌شد چنین سایتی یا امکانی راه انداخت” حتی اگر پشت آن شوخی و تمسخر هم باشد صحبت از یک نیاز پاسخ داده نشده است. بسیاری از این ایده‌ها را می‌توان از زبان کسانی شنید که ارتباط مدام و حرفه‌ای با اینترنت ندارند، مثل کودکان و سالمندان یا افراد با سطح سواد کم.


اشتباهات رایج در خصوص ایده‌پردازی کسب‌وکار اینترنتی

  • ایده‌های عجیب‌وغریب: این‌یک اشتباه رایج است، بسیاری از دوستان جوان تصور می‌کنند هر چه ایده‌ آن‌ها پیچیده،فنی و خاص باشد بهتر و ناب‌تر است. به فیس‌بوک و اینستاگرام نگاه کنید، ماهیت آن‌ها اصلاً پیچیده نیست اگرچه اجرای قوی و حرفه‌ای پشت آن است. ایده هرچقدر ساده‌تر باشد به موفقیت نزدیک‌تر است.
  • ایده‌های تک و اجرانشده: خیلی خوب است که ایده شما تاکنون اجرانشده باشد و شما اولین باشید، اما فراموش نکنید اولین بودن کافی نیست و هیچ ایده‌ای در کسب‌وکار در مالکیت کسی نیست. اولین بودن فقط یک گزینه از میان صدها گزینه‌ای است که برای موفقیت نیاز دارید. برای مثال دو سایت تخفیفان و نت‌برگ موفق‌ترین سایت‌های تخفیف‌گروهی ایران هستند اما هیچ‌کدام اولین نبودند.
  • کپی کردن ایده یا سرقت آن: این جمله جالب را معمولاً از کسانی می‌شنویم که کاملاً در راه‌اندازی کسب‌وکار کم‌تجربه و تقریباً ناپخته هستند، بسیار می‌شنویم که شخصی می‌گوید یک ایده ناب دارم اما می‌ترسم سرقت شود یا کپی شود، واقعیت این است که هیچ ایده نابی وجود ندارد! بله هیچ ایده‌ نابی وجود ندارد، چراکه بخش ناب فقط مربوط به اجرای ایده است، این نوع و کیفیت اجراست که ایده شمارا ناب می‌‌کند.
  • ایده‌های مقطعی و بی‌اساس: وقت گذاشتن برای ساختن برنامه‌ای بر پایه ایده‌های مقطعی، بی‌کیفیت و بی‌اساس شاید شمارا در مدت‌زمان کوتاهی صاحب درآمد کند اما به همان اندازه به اعتبار و توانایی‌های شما هم آسیب می‌رساند. نمونه‌های این نوع ایده‌پردازی را بیشتر می‌توان در اپلیکیشن‌های موبایل دید، برنامه‌هایی مثل جن‌یاب، پیشگویی، فالگیری و ..

مرتبط با

اشتراک گذاری

Rating

8.70 ( 23 reviews)
دسته بندی مقالات
عضویت در خبرنامه
نام

تگ ها
Failed to load licensing components!

Please RE-INSTALL / REPAIR Module! DO NOT UNINSTALL MODULE which will cause unrecoverable data loss!