دات نت نیوک
بیشتر بدانیم....

مدل AIDA و تاثیر آن بر بازاریابی اینترنتی

مدل AIDA و تاثیر آن بر بازاریابی اینترنتی

در بازاریابی های دیجیتال  مدلی موفق بنام مدل AIDA است. AIDA  به ما کمک می‌کند تا ببینیم مشتری در چه مرحله‌ای از فرایند فروش ما قرار دارد و بتوانیم مراحل خرید کاربر را راحت‌تر توصیف کنیم.


قیف AIDA:

چگونه از آن در بازاریابی اینترنتی استفاده کنیم؟

مدل قیف آیدا می‌تواند یکی از رفرنس‌ها و مراجع شما در تمامی تصمیم‌گیری‌های استراتژیک‌ تان باشد. در واقع اگر کار بازاریابی اینترنتی و تولید محتوا می‌کنید، باید برای هر چهار مرحله به تولید محتوای مفید وب سایت بیاندیشید. در هر مرحله با استفاده از منابع محتوایی مختلف (Asset) به یاری مشتری بشتابید و راه رسیدن به Action را به او نشان دهید. (البته کاربر خودش به سمت Action حرکت نمی‌کند، باید او را جذب کنید.)

 
 • Awareness: اگر یک فروشگاه اینترنتی را فرض کنیم،‌ کاربرانی که از طریق موتورهای جست‌وجو، یا تبلیغات اینترنتی و یا هرچیز دیگری فقط وارد وبسایت شده‌اند یا دیده‌اند که می‌شود محصولی را هم به‌ صورت آنلاین خرید،‌ در این مرحله قرار می‌گیرند.
  در واقع مرحله Awareness، مرحله‌ایست که کاربران و مشتریان آینده شما با شما آشنا می‌شوند. اصلا می‌فهمند که شما وجود دارید. این اطلاع‌رسانی می‌تواند از طریق یک پست وبلاگ، اینستاگرام، تلگرام، فیسبوک، گوگل پلاس و یا ... صورت بگیرد، یک بیل‌بورد، یک بنر در یک سایت خبری و هرچیزی که باعث شود کاربر شما را بشناسد. First Impression(اولین تاثیر) و اولین ارتباط شما با مشتری آینده‌تان در این مرحله رقم می‌خورد.
 • Interest: پس از مرحله اول یعنی Awareness و اطلاع‌یافتن، به مرحله‌ای می‌رسیم که کاربر احساس بهتری به نسبت محصول شما پیدا کرده است. در مرحله اول، کاربر فقط شما را شناخت و هیچ حسی به شما ندارد؛ اما در این مرحله او حس خوبی به نسبت شما پیدا کرده است و احتمال این که وارد بقیه مراحل قیف شود بیشتر است.
  ممکن است اگر ۱۰۰۰ کاربر با محصول شما در مرحله قبلی آشنا شده باشند، تنها ۱۰۰ نفر آنها وارد مرحله بعدی شوند. دقت کنید که هرچه به سطوح پایین آیدا نزدیک می‌شویم، تعداد مشتریان کمتر می‌شود.
 • Decision/Desire: حالا که کاربر با محصول و شرکت شما آشنا شد و به آنها علاقه نشان داد، وارد مرحله تصمیم‌گیری می‌شود. اینجا جاییست که باید به یاری کاربر شتافت! برای او محتوایی درخور و مناسب و مفید در نظر گرفت که او را مجاب به خرید از شما (انجام کار خواسته شده در مرحله اکشن) کند.
  در این مرحله کاربر می‌داند که به محصول شما نیاز/علاقه دارد؛ اما هنوز نتوانسته تصمیم نهایی را بگیرد. اینجاست که باید توانایی‌های خود را بیش از هر جای دیگر به کار بگیرید و نگذارید مشتری‌ای که با کلی زحمت به سمت Action قیف کشانده‌اید، از دست برود.
 • Action: اینجا جاییست که تمامی زحمات شما در مراحل مختلف مارکتینگ و بازاریابی‌ دیجیتال تان به نتیجه می‌نشیند و کاربر خرید نهایی (یا عملی که باید انجام می‌داد) را انجام می‌دهد.
 
توجه (Attention): جلب توجه و آگاهی دادن نسبت به برند یا وبسایت
علاقه (Interest): ایجاد علاقه در خریدار برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصول یا خدمات شما
تمایل (Desire): تحریک تمایل به خرید یک محصول یا خدمات
اقدام (Action): سوق دادن بازدیدکننده به سمت ارتباط با شرکت و یا کسب و کار شما
 
 • Awareness: وبسایت شما می‌تواند طبقه اول قیف‌تان باشد. تا حد ممکن با محتوای خوب در یک وبسایت ،بالای قیف را پر کنید. مشتریان مرحله به مرحله فیلتر می‌شوند و آن‌هایی که واقعا مشتری کسب‌ و کار شما هستند به مرحله Action می‌رسند. می‌توانید از تبلیغات بنری برای ایجاد آشنایی و Awareness استفاده کنید. یا کمپین‌هایی تبلیغاتی را آغاز کنید که نام‌تان را به گوش افرادی که تا‌به‌حال از وجود شما خبر نداشته‌اند، برسد.
 • Interest: سعی کنید با آماده‌سازی محتواهایی که قشر علاقمند به محصول/سرویس‌تان را هدف گرفته است، مشتریان را از این مرحله به سمت action عبور دهید. در واقع این مرحله، مرحله‌ایست که شما باید برروید.
 • Desire/Decision: نظرات مشتریان را جمع کنید می توانید از ابزایرهای نظرسنجی در ساییتان بهرمند شوید. ایجاد محتواهای مفید و تاثیرگذار به دردتان خواهد خورد. نگرانی کاربر را درک کنید و برای کاهش این نگرانی به کابران تضمین دهید. به او اطمینان بدهید که شما بهترین گزینه هستید و او را تشویق کنید که به سراغ Action برود.
 • ACTION: تا می‌توانید این مرحله را ساده‌ سازی کنید. تا می‌توانید به کاربر اجازه دهید با پر کردن تنها چند فیلد محصول شما را تهیه کند یا با شما تماس بگیرد(داشتن روشهای تماس مختلف اغم از تلفن ثابت و ایمیل شرکتی اعتماد ساز است) و یا آنلاین بخرد. اکنون او هم شما را می‌شناسد؛ هم به محصول شما علاقه نشان داده است و هم مطمئن شده که گزینه مناسبی هستید. او را هرگز با فرم‌های طولانی و بی‌ربط ناامید نکنید.

پیوست ها

 1. AIDA_Parsoweb.pdf 1396/05/27 07:46:57 ب.ظ

مرتبط با

اشتراک گذاری

Rating

9.50 ( 4 reviews)
جدیدترین مقالات
صفحه 6 از 6 ابتدا 2345[6] بعدیانتها